Ekspert radzi
Co to są pasze rzepakowe?
Pasze rzepakowe są to: nasiona rzepaku i produkty uboczne ich odolejania: makuchy rzepakowe, wytłoki rzepakowe i poekstrakcyjna śruta rzepakowa. W Polsce do pozyskiwania oleju i paszy uprawia się wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszonego (00), tzn. o bardzo niskiej zawartości kwasu erukowego i glukozynolanów. Zastosowanie tych pasz w żywieniu różnych gatunków zwierząt zależy od zawartości tłuszczu, białka i związków o charakterze antyodżywczym, z których ciągle najważniejsza jest zawartość glukozynolanów.
czytaj dalejJaka jest wartość pokarmowa pasz rzepakowych w (...)
Pasze rzepakowe pod względem zawartości białka ustępują śrucie rzepakowej, jakkolwiek zawierają więcej aminokwasów siarkowych, metioniny z cystyną i lizyny. Śruta rzepakowa zawiera 360-380 g, makuch rzepakowy 290-340 g, a śruta sojowa 420-460 g białka w 1 kg.
czytaj dalejCzy stosując pasze rzepakowe można obniżyć koszty chowu (...)
Około 70% kosztów ponoszonych w produkcji drobiarskiej stanowi koszt mieszanek paszowych. Można wyprodukować pełnowartościowe mieszanki paszowe dla drobiu zastępując część śruty sojowej paszami rzepakowymi.
czytaj dalejCzy pasze rzepakowe wpływają na wartości prozdrowotne (...)
Pasze rzepakowe takie jak mielone nasiona, makuchy czy wytłoki zawierają olej rzepakowy, w którym proporcja kwasu linolowego (omega-6) do kwasu linolenowego (omega-3) jest zbliżona do zalecanej przez dietetyków (około 2:1). Kwasy te służą do syntezy niezbędnych długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (DWKT) omega-6 i omega-3, których dostarczanie w pożywieniu zapobiega powstawaniu wielu tzw. chorób cywilizacyjnych.
czytaj dalejCzy pasze rzepakowe mogą być zamiennikiem śruty sojowej (...)
Niespełna 60% produkowanych w Polsce mieszanek paszowych, tj. ponad 4 mln. ton, są to mieszanki paszowe dla drobiu, głównie kur niosek i kurcząt brojlerów oraz indyków.
czytaj dalejCzy można bezpiecznie karmić jałówki hodowlane śrutą (...)
Jak najbardziej tak. To przecież świetne źródło białka dla przeżuwaczy. Jedyny limit ma miejsce u cieląt do około 6 miesiąca. Dla tej grupy wiekowej ograniczyłbym stosowanie PŚR do około 5% w mieszance.
czytaj dalejPodaje moim krowom 2,5 kg poekstrakcyjnej śurty (...)
Jeśli przy tej ilości PŚR poziom mocznika w mleku nie przekracza 240 – 260 mg/l a poziom białka to 3,2 % i więcej, to znaczy, że ta dawka nie stanowi dla zwierząt problemu.
czytaj dalejNa spotkaniu dla hodowców bydła usłyszałem od (...)
Tak. Aktualnie nie opieramy się na białku ogólnym, ale na białku trawionym w jelicie cienkim (BTJ). Ilość tego białka zależy od wielu elementów. Dwa główne to dostępna w żwaczu energia i dostępny w żwaczu azot. Stąd dwie wartości białkowe.
czytaj dalejWielokrotnie słyszałem, że śruta rzepakowa jest bogata (...)
Jak najbardziej tak. W PŚR jest około 1,1 - 1,2 % fosforu. Jest to tzw. fosfor fitynowy, do którego mikroflora żwacza bez problemu dociera. Proszę także pamiętać o ekonomii. Spośród wszystkich makroelementów to najdroższy minerał.
czytaj dalejCzy poekstrakcyjna śruta rzepakowa to jest to samo, co (...)
Pasze te do pewnego momentu są produkowane tak samo. Tzn. z nasion rzepaku olej jest wyciskany prasą. To co pozostaje po takim procesie to właśnie makuch rzepakowy. Zawiera od 6 do nawet 12 % tłuszczu.
czytaj dalej